Disqus

Σπουδαίες στιγμες

Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου 2024

ΠΑΟ Καματερού – Αστέρας Ζωγράφου 0-0: Ισόπαλη η πρεμιέρα σε ένα δυνατό ματς

Η αυλαία του πρωταθλήματος της ΕΠΣΑ άνοιξε με ένα δυνατό παιχνίδι μεταξύ του ΠΑΟ Καματερού και του Αστέρα Ζωγράφου, που έληξε χωρίς σκορ (0-0). Παρά την έλλειψη γκολ, οι δύο ομάδες προσέφεραν θέαμα, με δυνατές μονομαχίες και ένταση να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με ισορροπημένο παιχνίδι, αλλά η στιγμή που ξεσήκωσε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων ήρθε στο 38ο λεπτό, όταν ο ΠΑΟ Καματερού φώναξε για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπλιώνα πάνω στον Μήτκα μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, αφήνοντας τους παίκτες και τους οπαδούς του Καματερού απογοητευμένους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φάσεις δεν έλειψαν. Στο 54ο λεπτό, ο Μήτκας βρέθηκε κοντά στο να ανοίξει το σκορ για τον Καματερό, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το κάθετο δοκάρι του Αστέρα. Λίγο μετά, στο 55ο λεπτό, ο Τσιάκαλος απείλησε για τους φιλοξενούμενους με εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Καλλιγάς με δύσκολη απόκρουση κράτησε το μηδέν.

Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο 61ο λεπτό, με τον Πεχλιβανίδη να επιχειρεί δυνατό σουτ από διαγώνια θέση, όμως και πάλι ο Καλλιγάς φώναξε παρών, κάνοντας μια ακόμα εντυπωσιακή επέμβαση.

Η τελευταία μεγάλη στιγμή του αγώνα καταγράφηκε στο 78ο λεπτό, όταν ο Μανιάτης από πολύ κοντινή απόσταση, σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το δοκάρι του Καλλιγά.

Παρά τις δυνατές φάσεις και από τις δύο πλευρές, το τελικό αποτέλεσμα έμεινε στο 0-0. Ο ΠΑΟ Καματερού και ο Αστέρας Ζωγράφου μοιράστηκαν τους βαθμούς σε μια πρεμιέρα με ένταση και πάθος, προμηνύοντας μια συναρπαστική συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του ΠΑΟ Καματερού εξέφρασαν μετά το τέλος του ματς την αμέριστη συμπαράσταση στον πρόεδρο της ομάδας, Βασίλη Γιάκη.

ΚΑΜΑΤΕΡΟ: Καλλιγάς, Πιτέλης (87' Καλογερής), Τζωρτζίνης, Παππάς Βασιλάκος, Πέτρου, Χαιρετάκης (77' Γεωργόπουλος), Τσάτσα, Κολονέρος, Μήτκας (87' Μελισσιανός), Τσουτσάνης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΖΩΓΡ.: Γκιμούσης, Μπλιώνας, Στεργίου (66' Μανιάτης), Τσαγκάρης, Δράκας, Χάλο, Τσίγκος (46' Πεχλιβανίδης), Αρναρέλλης(66' Βαγγάλης), Χατζής, Μαραβελάκης, Καραμάνος (50' Τσιάκαλος)