Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2024

Ο ΠΑΟ Καματερού Επικράτησε του ΑΟ Καλαμακίου με Εξαιρετικό Β' ημίχρονο (0-1) - Αφιερώμενη η νίκη στο Ζαχαρία Κοντοβά απο τους παίκτες

O ΠΑΟ Καματερού κατέκτησε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη κατά του ΑΟ Καλαμακίου, σφραγίζοντας τον αγώνα με σκορ 0-1. Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη στο πρώτο ημίχρονο, με ελάχιστες φάσεις μπροστά στα δύο καρέ, αλλά οι παίκτες ανέδειξαν τις ικανότητές τους στη δεύτερο ημίχρονο όπου και πήραν κεφαλι στο σκορ.

Η νίκη αποδείχτηκε ιδιαίτερα συγκινητική για το Καματερό και τους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο γήπεδο, καθώς οι παίκτες αφιέρωσαν την επιτυχία τους στον Ζαχαρία Κοντοβά, αδελφό του αντιπροέδρου Σωτήρη Κοντοβά, που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή. Έτσι, η ομάδα σκαρφάλωσε ακόμη ψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα, δίνοντας ένα συμβολικό χαρακτήρα στην σπουδαία επιτυχία της.
Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν ουσιαστικά ένας αγώνας ισορροπίας, με ελάχιστες φάσεις μπροστά στα δύο καρέ. Οι πιο σημαντικές στιγμές του πρώτου ημιχρόνου ήρθαν στο 17', με σέντρα του Μπινέρι και κεφαλιά του Μαυροειδή που πέρασε πάνω από το δοκάρι, και στο 20' με τον Μπινέρι να εκτελεί ένα μοναδικό πλασέ που, δυστυχώς, βγήκε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟ Καματερού να μπαίνει πιο δυνατά, και ιδιαίτερα στο διάστημα 45'-65', όπου δημιούργησε μοναδικές φάσεις για γκολ με τον Τσούτσανη. Στο 60' σουτ του Τσουτσάνη απέκρουσε φανταστικά ο τερματοφύλακας Γεωργούσης.

Στο 61' κόρνερ απο Μαυροειδή η μπάλα έφθασε μεσα την μικρή περιοχή, σουταρε ο Τσουτσάνης στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά Μπίμπιζας δεν τα κατάφερε από κοντά.

Στο 63' Μπινέρι διαγώνια πάσα στο κέντρο της άμυνας πετάχτηκε ο Τσουτσάνης σουταρε αλλα απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Καλαμακιου και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης έγραψε το 0-1.

Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ στο 74' αλλα το σουτ Ζαχαρίου απέκουσε ιδανικά ο Κολιάκης.

ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙOY:  Γεωργούσης, Λεισος, Γαλιατσάτος, Ζαχαρίου, Καλογερόπουλος, Γκράνας (46' Μπιτιργιάννης), Μπουτιούρης (60' Παπαδημητρόπουλος), Λαίος, Καλλός, Γιανναράκος, Παπαιορδάνου (75' Καλφάς)

ΚΑΜΑΤΕΡΟ: Κολιάκης, Πιτέλης, Παπαϊωάννου, Τσουρούλας, Μπίμπιζας, Πέτρου, Μαυροειδής (63' Τζωρτζίνης), Γεωργόπουλος (79' Αιβαλιώτης), Μπινέρι (92' Μελισσιανός), Παππάς, Τσουτσάνης