Σπουδαίες στιγμες

Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2020

"Χρυσή" νίκη μέσα στην Νέα Ερυθραία

Τα έδωσαν όλα στο β΄ ημίχρονο και νίκησαν 2-1

Νίκη - "χρυσάφι" κατάφεραν να αποσπάσουν οι παίκτες του ΠΑΟ Καματερού μέσα στην Νέα Ερυθραία επί της ομώνυμης ομάδας με 2-1 και να ανέβουν στον βαθμολογικό πίνακα επωφελούμενοι το στραβοπάτημα των υπολοίπων ομάδων. Η νίκη αυτή αποκτά ιδιαίτερη σημασία καθώς προήλθε από ανατροπή στο σκορ ενω ήταν και η 2η σερί στην έναρξη του β΄ γύρου μετά απο εκείνης του Άγιαξ Ταύρου.
Το ματς ποιοτικά στο α΄ ημίχρονο δεν ήταν καλό και με ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά στα δυο καρέ. Η μοναδική καλή ευκαιρία που καταγράφηκε ήταν στο 28΄ όταν ο Παπαναστάσης έπιασε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ αναγκάζοντας τον Καλαμάρη να αποκρούσει δύσκολα.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε κυριολεκτικά στο β΄ ημίχρονο, οι γηπεδούχοι θέλησαν να μπουν πιο δυνατά έχοντας στο ενεργητικό τους ένα ξαφνικό σε ενέργεια  σουτ του Κατσάρα στο 49΄ στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία αλλά και τον Καλαμάρη να αποκρούει θαυμάσια.

Στο 53΄ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Τσιργιώτη από ενέργεια του Παπαναστάση. Μια απόφαση του διαιτητή που ξεσήκωσε τους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο γήπεδο της Νέας Ερυθραίας. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Σουμελίδης γράφοντας το 1-0.

Η ισοφάριση ήρθε στο 63΄ με αυτογκόλ - προβολή του Σουμελίδη που προσπάθησε να ανακόψει επίθεση των παικτών του Καματερού υπο την πίεση του Διαμαντίδη. Το νικητήριο γκολ για τους παίκτες του Νίκου Κουνάδη σημείωσε ο Μασμανίδης στο 76΄ και αφού ο τερματοφύλακας του Πανερυθραίκου λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα απέκρουσε σωτήρια κοντινό σουτ του Διαμαντίδη.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ: Αγγελόπουλος, Σουμελίδης, Βαρκαρώτας (90΄ Γλυνός), Γεωργακόπουλος, Νταλλένγκα, Κατσάρας (83΄ Αναγνώστης), Σπαρτάλης (67΄ Καραπαναγιωτίδης), Μπαλης (75΄ Αγουρίδης), Μπαμπαλούκας, Κοτσολάκος, Παπαναστάσης

ΚΑΜΑΤΕΡΟ: Καλαμάρης, Κανακάρης, Πιτέλης, Σέχου, Κατσικάνταης (46΄ Διαμαντίδης), Παππάς, Πετανάι (88΄ Καρκαλέτσης), Τσιργιώτης, Μασμανίδης, Παναγιωτόπουλος (79΄ Λουβερδής), Χαιρετάκης (89΄ Τσαγκάρης)