Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου 2023

Ποδαρικό με νίκη-πρόκριση του ΠΑΟ Καματερού στον αγώνα κυπέλλου με τον Τριφυλλιακό (1-2)

Νικηφόρος ο πρώτος αγώνας της χρονιάς για τον ΠΑΟ Καματερού καθώς υπέταξε τον Τριφυλλιακό με 2-1 στον αγώνα κυπέλλου που έγινε στο γήπεδο Χαλανδρίου. Η ομάδα του Καματερού κατάφερε να προκριθεί στον επόμενο γύρο του κυπέλλου της ΕΠΣ Αθηνών οπου θα αντιμετωπίσει το νικητή της συνάντησης Ανθούπολη - Ιλίσια 2004.

Οι παίκτες του Μιχάλη Κάτσικα ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και από το πρώτο ημίχρονο διαμόρφωσαν το προβάδισμα που αποδείχθηκε κρίσιμο. Στο 16ο λεπτό, ο Παπαϊωάννου πέτυχε ένα όμορφο γκολ με ένα μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ, κάνοντας το 0-1 και δίνοντας το πρώτο πλεονέκτημα στην ομάδα του.

Στο 31ο λεπτό, ο Καλογέρης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Τσιάτσιο, και ο Παππάς εκτέλεσε το πέναλτι με ακρίβεια, κάνοντας το 0-2 υπέρ του Καματερού. Η ομάδα είχε και άλλες ευκαιρίες για να αυξήσει το σκορ, αλλά ο τερματοφύλακας του Τριφυλλιακού, Κατσιγίνης, αντιμετώπισε επιδέξια τις προσπάθειες των επιθετικών.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, είδαμε ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Στο 47ο λεπτό, ο Χαιρετάκης για τον Καματερό βρέθηκε μόνος με τον γκολκίπερ του Τριφυλλιακού αλλά σούταρε άουτ. Στο 48ο λεπτό, ο Γεωργίου για τους γηπεδούχους βρέθηκε στην ίδια θέση αλλά επίσης δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 64ο λεπτό, ο Γεωργίου κατάφερε να μειώσει το σκορ για τον Τριφυλλιακό, με ένα όμορφο διαγώνιο πλασέ, κάνοντας το 1-2. Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων, το σκορ παρέμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τέλος του αγώνα, δίνοντας τη νίκη και την πρόκριση στον ΠΑΟ Καματερού. Οι φίλαθλοι της ομάδας πανηγύρισαν αυτήν τη μεγάλη επιτυχία και προσβλέπουν σε νέες επιτυχίες τη φετινή σεζόν

Τραυματίας και υποβασταζόμενος αποχώρησε απο τον αγωνιστικό χώρο στο 75΄ ο Νίκος Πιτέλης. Τις επόμενες μέρες θα διαπιστωθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού του.

ΤΡΙΦΥΛΛΙΑΚΟΣ: Κατσιγίνης, Λιάπης, Τσιάτσιος (62′ Βαλασιάδης), Χάβος, Παρδάλης, Πανταζής, Παϊκόπουλος (55′ Βιτζηλαίος), Χάνι (75′ Φέρλιας), Γεωργίου, Αλικάι (75′ Κατσαρός), Σαντικάι (62′ Μπερτζελέτος).

ΚΑΜΑΤΕΡΟ: Γιάκης, Παπαϊωάννου, Πιτέλης (75′ λ.τ. Πέτρου Ν. ), Τσουρούλας, Μπίμπιζας, Αρναρέλλης (46′ Μαυροειδής), Μπινέρι (46′ Χαιρετάκης), Παππάς, Πρισιμιτζής, Καλογέρης (83′ Γεωργόπουλος), Τζωρτζίνης (46′ Τσουτσάνης).