Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2022

Ήττα στις λεπτομέρειες στο ντέρμπι με τον ΠΟΨ 2-1

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας από το ψυχωμένο… Ψυχικό με σκορ 2-1. Το ματς είχε τα στοιχεία ενός ντέρμπυ σε όλα τα επίπεδα. Οι παίκτες του Μιχάλη Κάτσικα προσπάθησαν να φανούν και να κερδίσουν κάτι καλό από το ματς ωστόσο το παθιασμένο Ψυχικό – και σε παίκτες και σε φιλάθλους – κέρδισε τους τρείς πολύτιμους βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά και στο 16’ έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Τσίκο που βρέθηκε μόνος απέναντι στον Κυρίου που τον σταμάτησε σωτήρια.

Στο 19’ η ομάδα έφτασε κοντά στο γκολ με συρτό χτύπημα φάουλ του Μήτκα και με τον τερματοφύλακα να διώχνει πάνω στην γραμμή. Μια δύσκολη φάση που ίσως η μπάλα να πέρασε την γραμμή καθώς διαιτητής και βοηθός φάνηκαν αμήχανοι στην φάση αυτή. Στην φωτό της φάσης η σκιά της μπάλας φαίνεται καθαρά να είναι μέσα από την γραμμή.

Στο 23’  χτύπημα φάουλ από το Ιατράκο, έφερε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι όπου πετάχτηκε ο Κυρίτσης και με πλασέ προσπάθησε να νικήσει τον Κυρίου  που με εκτίναξη αλλά Νίκου Σαργκάνη έσωσε το γκολ.

Η ίδια εικόνα του αμφίρροπου παιχνιδιού συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Δυνατές μονομαχίες, πάθος στην εξέδρα και μοναδική στιγμή για τον Σταύρο Μήτκα στο 64’ με το σουτ να φεύγει κοντά στην ρίζα του δοκαριού. Οι γηπεδούχοι όμως πέντε λεπτά αργότερα (69’) με σουτ του Χαλά μέσα από την περιοχή άνοιξαν το σκορ.

Η ομάδα έβγαλε αντίδραση μέσα σε τρία λεπτά (72’) και έφερε το ματς στα ίσια με κεφαλιά του Χαιρετάκη ύστερα από φάουλ του Μήτκα. Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να πάρουν τους τρείς βαθμούς της νίκης με κρεμαστό πλασέ του Χαλά (82’) που αναστάτωσε την άμυνα μας από την στιγμή που μπήκε.

Η διοίκηση του ΠΑΟ Καματερού ευχαριστεί τον ΠΟΨ για την άψογη φιλοξενία που έτυχε η ομάδα.

ΠΟΨ: Κοντογεώργος, Τσελίκας, Ιατράκος (63’ Γκόντζος), Κυρίτσης, Τσίκος, Οτεμπέρης, Θύμιος (46’ Κέφης), Αντωνόπουλος (89’ Κούκος), Διαμαντόπουλος (65’ Ρίζος), Μαραβελάκης, Σουμάκης (46’ Χαλάς)

ΚΑΜΑΤΕΡΟ: Κυρίου, Παπαιωαννου, Μυλωνάς (63΄Ράλλιος), Παππάς, Πιτέλης, Μαυροειδής (89’ Μαλλιώρας), Γεντίκης (89’ Αρκουλής), Τσιργιώτης (89’ Τσιώλης), Χαιρετάκης, Πέτρου (77’ Τσεσμετζής), Μήτκας