Σάββατο 23 Μαρτίου 2019

Μεθυσμένη πολιτεία το Καματερό...

Νίκη άλμα για την άνοδο στην Α΄Αθηνών το 2-3 επι της Ανθούπολης

Σε ενα ματς που τα είχε όλα, ο ΠΑΟ Καματερού νίκησε καθαρά και δίκαια την Ανθούπολη με 3-2 και έγειρε την πλάστιγγα της ανόδου στην Α΄Αθηνών. Περίπου πεντακόσιοι θεατές είδαν ενα ματς - τελικο, με καλό θέαμα και πέντε γκολ στο α΄ημίχρονο και απο τις δυο ομάδες ενω στιγμές  γκραν γκινιόλ εκτυλίχτηκαν στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να πιέζουν ασφυκτικά για την ισοφάριση.

Νίκη άλμα μπορεί να χαρακτηριστεί η νίκη που σημείωσαν οι παίκτες του Νίκου Κουνάδη επι των γηπεδούχων. Μια νίκη που πανηγυρίστηκε έντονα απο τους παίκτες και απο τον απίστευτο κόσμο που τους ακολούθησε στο γήπεδο της Χωράφας φωνάζοντας τους στην λήξη του παιχνιδιού, "Νάτοι, νάτοι οι πρωταθλητές".

Το ματς αν και ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το Καματερό καθώς στο 13 δευτερόλεπτο ο Πετανάι είχε συρτό σουτ στο κάθετο δοκάρι του Κοσκινά εντούτοις οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν μπροστά στο σκορ με κεφαλιά του Λέκκα σχεδόν πάνω στην γραμμή στο 5΄ ύστερα απο κόρνερ του Ρεζτσόβ και κεφαλιά πάσα του Δούκα.

Οι Καματεριώτες αντέδρασαν γρήγορα και στο 11΄ ο Ντόναλτ Πετανάι έβαλε πλάτη τον αμυντικό και με άψογο πλασέ έκανε το 1-1 και έφερε τα πανηγύρια στην άλλη πλευρά της γεμάτης εξέδρας.
Η αντεπίθεση είχε ξεκινήσει και ο νεαρός Ανδριτσόπουλος στο 13΄ με κούρσα και σέντρα απο τα αριστερά έστειλε την μπάλα συστημένη στο Κολοκοτρώνη που μέ άψογο τελείωμα έγραψε το 1-2.

Στο 24΄ ο ιδιαίτερα δραστήριος Κολοκοτρώνης ανατράπηκε απο τον τερματοφύλακα της Ανθούπολης, Κοσκινά με τον διαιτητή Κατοίκο να δίνει την εσχάτη των ποινών. Ο Παναγιωτόπουλος με άψογη εκτέλεση πέτυχε το 1-3.

Στο 35΄ φάουλ του Κυριαζή απο πλάγια θέση βρήκε τον Ρεζτσόβ σε πλεονέκτικη θέση αλλά το σουτ απο το ύψος της μικρής περιοχής απόκρουστηκε θαυμάσια απο τον Κυρίου. Στο 36΄ ο Κυριαζής πέταχτηκε στην άμυνα του Καματερού και σουτ στην κίνηση μείωσε σε 2-3.

Η ποιότητα του ματς έπεσε στην επανάληψη, οι παίκτες του Νίκου Κουνάδη έδεσαν το κέντρο και την άμυνα, προφύλασοντας το σκορ. Οι γηπεδούχοι με την πάροδο του χρόνου πήραν μέτρα στο γήπεδο, πίεζοντας χωρίς όμως να καταγραφεί η μεγάλη φάση στα καρέ του Κυρίου. Η λήξη βρήκε τους φίλους να χειροκροτούν την σπουδαία αυτή νίκη επι της Ανθούπολης που ήταν και η 19η στο πρωτάθλημα.

Με λάθη η διαιτησία του Κατοίκου, Σαμοίλη Νυδριώτη.

ΑΝΘΟΥΠΟΛΗ: Κοσκινάς, Δούκας, Τσαγκής, Κωνσταντινίδης (46΄ Δούμας), Τομπουλίδης, Λέκκας, Ρεζτσόβ, Κοσκινάς, Καρβέλας (71΄ Μιχαλακέλης), Κυριαζής, Στρείδης Ν.

ΚΑΜΑΤΕΡΟ: Κυρίου, Κανακάρης, Ανδριτσόπουλος, Χατζίτσε, Μπίμπιζας, Παππάς, Πετανάι (93΄ Αγγελόπουλος), Τσιργιώτης (89΄ Καλαμποκανάς), Κολοκοτρώνης (61' λ.τ Τσαγκάρης), Παναγιωτόπουλος (83΄ Χαβέλλας), Δημητρόπουλος