Σάββατο 5 Μαΐου 2018

Τέλος διαδρομής για το παιδικό

Ηττήθηκε 3-1 από τον Θρίαμβο Αθηνών και αποκλείστηκε.

Μια όμορφη διαδρομή έλαβε τέλος για την ομάδα του παιδικού που ξεπέρασε και τον εαυτό της πραγματοποιώντας μια σημαντική πορεία στο ολοένα και πιο δύσκολο πρωτάθλημα των Αθηνών. Η πορεία τους τελείωσε στα νταμάρια του Υμηττού που έχασαν δίκαια από την δυνατή ομάδα του Θριάμβου με 3-1.
Η ήττα του παιδικού κρίθηκε σε δυο σημεία στο κακό τελείωμα του α' ημιχρόνου και στο κακό ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου εκεί που οι γηπεδούχοι "χτύπησαν" δυο φορές και ανάγκασαν την ομάδα να κυνηγάει το σκορ και τους προπονητές Χρήστο Κουρέτα και Ηλία Κλαδούχο να ρισκάρουν κάνοντας εσωτερικές αλλαγές στο σχήμα της ομάδας.

Το ματς ήρθε στα μέτρα της ομάδας στο α΄ ημίχρονο όπου και  προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δυο ομάδες θα πάνε με το Χι στα αποδυτήρια μια όμορφη κίνηση και συρτό σουτ του Aciaj άνοιξε το σκορ για τον Θρίαμβο στο 34΄.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης οι παίκτες του παιδικού υπέπεσαν σε πέναλτι, σε ανατροπή του Aciaj από τον Σιαρκο. Την εσχάτη εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα γράφοντας το 2-0. Ήταν μόλις το 36'.
Οι συνθήκες για ανατροπή του ματς είχαν γίνει πια δύσκολες. Στο 50΄ ο Ιντριζι απέκρουσε τετ α τετ του Aciaj. Στο 54΄ διαγώνιο σουτ του Κεραμυδά πέρασε ξυστά αουτ. Στο 55΄ νέο σουτ από κοντινή θέση του Aciaj απέκρουσε και πάλι σωτήρια ο Ιντριζι.

Η ομάδα ξαναμπήκε στο πνεύμα του παιχνιδιού όταν ο Κουκίδης μείωσε στο 62΄ με σουτ έξω από την περιοχή γράφοντας το 2-1. Εκεί οι παίκτες του Χρήστου Κουρέτα και Ηλία Κλαδούχου προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκορ αλλά με το ανάλογο ρίσκο στο αμυντικό κομμάτι.

Το τελικό 3-1 σημείωσε στις καθυστερήσεις του ματς ο Αντωνόπουλος με κοντινό πλασέ δίνοντας τέλος στις τελευταίες προσπάθειες του παιδικού.

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘΗΝΩΝ: Πουλούδας (45' Χανδρινός), Μαρίνος (53' Τσιβαράκος), Χατζής (56' Nasa), Pashaj, Αγγελόπουλος, Δέδες, Αντωνόπουλος, Γιαννακός, Τάνκα, Κωστής, Aciaj

ΚΑΜΑΤΕΡΟ: Ιντριζί, Σιάρκος (41' Πουλινός), Τόλλιας, Σαπουνάς, Ζενέλι (43' Κούκι), Μπούρας (60' Κρινόπουλος) , Κυρίτσης (41'  Μονεμβασίτης), Δημητρόπουλος, Κουκίδης, Τσιαμάκης,