Σπουδαίες στιγμες

Κυριακή 13 Μαΐου 2018

Με ψηλά το κεφάλι αποκλείστηκαν οι Νέοι

Λάθη της άμυνας έδωσαν.... δώρα στην Κηφισιά που νίκησε με 3-0.

Με ψηλά το κεφάλι αποκλείστηκαν οι νέοι από το τελικό του πρωταθλήματος ΕΠΣΑ καθώς δυο... δώρα της άμυνας έδωσαν το απαραίτητο πλεονέκτημα στην Κηφισιά να πάρει κεφάλι στο σκορ και στο τέλος την πρόκριση για τον τελικό της διοργάνωσης. Από την άλλη οι αντίπαλοι έδειξαν σπουδαίο πρόσωπο στο β΄ημίχρονο όπου και έφεραν την άμυνα μας στα όρια της σε αντίθεση με την ομάδα των Νέων να φάνηκε να χάνει το παιχνίδι του κέντρου αλλά και την απαραίτητη συνοχή.
Παρά την επικράτηση των αντιπάλων οι παίκτες έδωσαν ότι μπορούσαν προκειμένου να κάνουν το κάτι καλό. Η εικόνα όμως του α΄ ημιχρόνου ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένη, με τις μονομαχίες να είναι δυνατές αλλά το θέαμα λιγοστό.

Το σπουδαίο όμως είναι ότι παρά την ήττα τα παιδιά αυτά μόχθησαν όλο το χρόνο για να φτάσουν στους τέσσερις και τους αξίζει το ανάλογο χειροκρότημα για την δύσκολη αυτή προσπάθεια τους που συνοδεύτηκε  από σημαντικούς τραυματισμούς και τιμωρίες στην πιο δύσκολη της στιγμή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι Κηφισιώτες είχαν μια καλή στιγμή στο 15΄σε σουτ του Κυριαζή που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Καλή ευκαιριά είχε και ο Γκάνιοςστο 21΄ με σουτ που απέκρουσε ο Φουτράκης.

Στην επανάληψη οι αντίπαλοι είχαν μια απίστευτη ευκαιρία στο 43΄ σε μπάσιμο του Τόσκα, με το διαγώνιο σουτ να φεύγει αουτ. Στο 49΄ σουτ του Αυγουστάτου πρόλαβε ο Ίντριζι και έβαλε το πόδι ανακόπτοντας το σίγουρο γκολ.

Στο 51΄ έγινε λάθος συνεννόηση του Αργυρόπουλου με τον Καλογερόπουλο και στην φάση μπήκε ο Βουγιουκλίδης και με πλασέ από πλάγια θέση να ανοίγει το σκορ. Η ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Γκάνιου στο 59΄ ήταν αδύναμο με το τερματοφύλακα της Κηφισιάς να μην έχει κανένα πρόβλημα να αποκρούσει.

Στο 70΄ μια ασταθής επέμβαση του Καλογερόπουλου σε γύρισμα της μπάλας από τον Κοντογιάννη , αυτή του έφυγε με αποτέλεσμα να μπει στην φάση και σκοράρει ο Τόσκα και να γράψει το 2-0.

Το τελικό 3-0 σημείωσε στο 72΄ με απίστευτο βολ πλανέ απο το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής ο Αυγουστάτος.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Φουτράκης, Γιαννακόπουλος, Βουγιουκλίδης Ι, Σαρακηνός, Δάσκαλος, Κυριαζής, Αυγουστάτος (74΄ Καρβέλας), Γεωργίου (50΄ Τσιβακούδης), Μπαμπανικολός (41΄ Τόσκα), Βουγιουκλίδης Δ., Πετροδασκαλάκης (79΄ Σιαφαρίκας)

ΚΑΜΑΤΕΡΟ: Καλογερόπουλος, Αργυρόπουλος (52΄ Roshi), Βανικιώτης (52΄ Ελευθερόγλου), Κοντογιάννης, Ιντριζί, Μανάφας, Πανάκιας, Μακρυνικόλας, Γκάνιος (77΄ Διαμαντόπουλος), Δημητρόπουλος, Τουραλιάς (69΄ Αναστασιάδης)