Κυριακή 14 Μαΐου 2017

Δυστυχώς πέσαμε...

Η ομάδα θα παίζει στη Β΄ Αθηνών ύστερα από την ήττα με 2-0 από Περιστέρι

Μια καταστροφική χρόνια ολοκληρώθηκε κατά το χειρότερο δυνατό τρόπο με τον υποβιβασμό της ομάδος στο πρωτάθλημα της Β΄Αθηνών ύστερα από την ήττα με 2-0 από τον ΑΟ Περιστερίου. Οι λόγοι της πτώσης της ομάδος στη Β΄κατηγορία πολλοί και ποικίλοι που θα πρέπει να συζητηθούν και να αναλυθούν από την διοίκηση. Ωστόσο αυτό που φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο στο συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν η έλλειψη πάθους και αποφασιστικότητας από την πλευρά των παικτών ώστε να κάνουν στο ελάχιστο το χρέος τους.

Τελευταία χρονιά που η ομάδα αγωνίστηκε στη Β΄Αθηνών ήταν τη σεζόν 2007-8 μόνο που ανέβηκε κατευθείαν καθότι η ομάδα αξίζει να αγωνίζεται στα "σαλόνια" της Αθήνας. Η ομάδα θέλησε να μπει δυνατά στο ματς ωστόσο μετά το δεκαπεντάλεπτο ξεφούσκωσε και έδωσε το δικαίωμα στο Περιστέρι να κάνει το παιχνίδι της και στο 18΄ ο Πλέστης είχε κεφαλιά δίπλα από το δοκάρι του Μητρούση, φάση που ήταν η καλύτερη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 46΄ οι παίκτες του Γιώργου Αλεξόπουλου άγγιξαν το γκολ ύστερα από φάουλ του Λιόνα, ο Καλογερόπουλος Γιάννης γέμισε με πλασέ στη μικρή περιοχή για να παρεβληθεί ο Καλογερόπουλος Γιώργος με προβολή και να αποκρούσουν στη γραμμή οι παίκτες του Περιστερίου.

Στο 54΄ο Χέλμης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Μητρούση ύστερα από κόρνερ του Κρεμύδα. Μια φάση που μπορεί να άλλαζε το παιχνίδι καταγράφηκε στο 67΄σε προσπάθεια του Ντάντι που μπήκε μόνος του στο 67΄ από την αριστερή πλευρά αλλά καθυστέρησε να τελειώσει την ενέργεια του. Στην εκπνοή του αγώνα ο ίδιος παίκτης είχε σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής άουτ.

Το σκορ άνοιξε στην παράταση και στο 98’ όταν μετά από ωραία ενέργεια και σουτ του Κρεμμύδα, ο Τρακόσης έκανε την προβολή για να διώξει, αλλά σημείωσε αυτογκόλ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 118’ ο Λειβαδάς.

Η στιγμή του αγώνα ήταν στο 10’ όταν γύρισε η γλώσσα του Πλέστη και προς στιγμήν πάγωσαν όλοι. Το ματς διεκόπη περίπου για έξι λεπτά και στο διάστημα αυτό ο γιατρός του αγώνα Σπύρος Παινέσης πρόσφερε τις πρώτες βοήθειες στον παίκτη.

Διαιτήτευσαν οι Ζαραβίνος, Κορτέσης, Κουτσογιάννος.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Λιώνης, Τσαλκιτζόπουλος (86’ Ιατρούδης), Μουτζούρης, Κωνσταντόπουλος, Γουβαλάρης, Παπαευθυμίου, Οκσίσογλου, Πλέστης, Κρεμμύδας, Χέλμης, Λειβαδάς (119’ Μπούζας)

ΚΑΜΑΤΕΡΟ: Μητρούσης, Πιτέλης (67’ Παναγιωτόπουλος), Κοντόσταυλος, Άγκολι (106’ Αθανασόπουλος), Λιόνας, Καλογερόπουλος Ι., Ντάτις, Τρακόσης, Λαμέ (76’ λ.τρ. Σαλαπάτας), Καλογερόπουλος Γ., Λέκκας.