Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2016

Ψυχάρες...

Επική πρόκριση στα πέναλτι με 4-3 τον Πανερυθραίκο

Απίστευτη πρόκριση στις οκτώ καλύτερες της Αθήνας, πέτυχαν οι παίκτες του Γιώργου Αλεξόπουλου μέσα στο γήπεδο της  Νέας Ερυθραίας νικώντας την ομώνυμη ομάδα με 4-3, στην διαδικασία των πέναλτι, προσφέροντας παράλληλα απίστευτη χαρά στους φιλάθλους που την ακολούθησαν την εργάσιμη αυτή μέρα. Από την άλλη έχει γίνει συνήθεια η ομάδα να καταφέρνει να παίρνει προκρίσεις στα πέναλτι. Ήταν η τρίτη πρόκριση φέτος μετά τους αγώνες με Μελίσσια (4-5) και Ατρόμητο Χαλανδρίου (3-4) με μια διαφορά από τις περυσινές, φέτος οι αγώνες έγιναν στην έδρα των αντιπάλων.

Σπουδαία μορφή των αγώνων κυπέλλου αναδεικνύεται ο Ηλίας Μητρούσης, που άξια χάρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου ΕΠΣΑ. Ο έμπειρος τερματοφύλακας απέκρουσε τρία πέναλτι ενώ σημείωσε και γκολ στην πιο κρίσιμη φάση της διαδικασίας. Γκολ το οποίο ήταν το τρίτο του, στην διοργάνωση του κυπέλλου.

Ωστόσο πριν τα πέναλτι, είχε προηγηθεί κατάθεση ψυχής από τους ποδοσφαιριστές που κλήθηκαν να αντικαταστήσουν έξι βασικούς ποδοσφαιριστές που δεν μπόρεσαν να δώσουν το παρών. Πάτησαν κάθε σπιθαμή του γηπέδου, περιόρισαν τα ατού των αντιπάλων και δημιούργησαν καλή εικόνα στο β΄κυρίως ημίχρονο με την παρουσία τους στον αγωνιστικό χώρο.

Το α΄ημίχρονο δεν είχε να επιδείξει κάτι το αξιόλογο καθώς το ματς περιορίστηκε σε δυνατό παιχνίδι κέντρου. Στην επανάληψη καλές στιγμές καταγράφηκαν στο 55΄σε προσπάθεια του Παναγιωτόπουλου που τον πρόλαβαν οι αμυντικοί. Στο 79΄σε συρτό σουτ του Αντωνιάδη απέκρουσε δύσκολα ο Μητρούσης. Κεφαλιά του Μπαμπαλούρα στο 93΄ο Μητρούσης είπε και πάλι οχι. Στο 101΄σουτ του Αναγνώστη έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρι του Μητρούση. Ενω σουτ του Αθανασόπουλου στο 105΄ αποκρούστηκε από τον Μπακόλα.

Τα συναισθήματα στην διαδικασία των πέναλτι ήταν απίστευτα καθώς η ομάδα βρέθηκε να χάνει με 2-0 και οι καρδιές όλων πήγανε να σπάσουν. Εκεί μίλησε η απίστευτη καρδιά που βγάλαν οι παίκτες της ομάδας με πρωτεργάτη, τον Ηλία Μητρούση.