Σάββατο 23 Απριλίου 2016

Όμορφο τέλος...

Μανάρας και Σπύροπουλος αγωνίστηκαν για τελευταία φορά

Το τελευταίο  παιχνίδι της καριέρας τους έπαιξαν οι Μανάρας και Σπυρόπουλος κόντρα στο Μικρασιατικό (1-0) βάζοντας τέλος σε μια όμορφη πορεία. Μια καριέρα γεμάτη ιδρώτα και πίεση, με όμορφες στιγμές με στιγμές έντασης αλλά με το φινάλε είναι πάντα γλυκό όσο και συγκινητικό. Με αυτά, το ματς με τον Μικρασιατικό που ήταν καθαρά διαδικάστικου χαρακτήρα πέρασε σε δεύτερη μοίρα πάρα την καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε η ομάδα.

Ο Παναγιώτης Σπυρόπουλος έχοντας πιάσει το ηλικιακό όριο (37 ετών). τερμάτισε την καριέρα του έχοντας πετύχει 20 γκολ στα δυο χρόνια που αγωνίστηκε στην ομάδα ενώ φέτος σημείωσε 8 γκολ και έπαιξε 1888 λεπτά. Απο την ομάδα θα λείψουν οι... χορευτικές φιγούρες του σπουδαίου αυτού ποδοσφαιριστή που έκανε χρυσή πορεία στα πρωταθλήματα της Αθήνας.

Στον αντίποδα ο 34χρονος Σταμάτης Μανάρας έβαλε και αυτός τέλος στην καριέρα του καθώς λόγοι επαγγελματικοί και οικογενειακοί δεν του επιτρέπουν να είναι ενεργό μέλος της ομάδας. Ο Μανάρας, που ξεκίνησε από τα σπλάχνα της ομάδας, πέτυχε φέτος ένα μόνο γκολ στα 1572 λεπτά που αγωνίστηκε ενώ από το 2012 που γύρισε στο σύλλογο έχοντας κάνει μια αξιόλογη πορεία στο Αθηναίκο ποδόσφαιρο κατάφερε και σημείωσε 20 γκολ συνολικά.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα δεν κατάφερε να δημιουργήσει προβλήματα στο Μικρασιατικό αν και είχε το έλεγχο όσο και την κυκλοφορία της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο ουσιαστικοί στη τελική προσπάθεια και πήραν την νίκη και τους τρείς βαθμούς.

Το ξεκίνημα της ομάδας ήταν καλό, στρίμωξε τον Μικρασιατικό στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο χωρίς όμως την μεγάλη φάση.  Μετά από αυτό οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πήραν χώρο μετά την αρχική πίεση της ομάδας χωρίς όμως να κάνουν την μεγάλη ευκαιρία.
Σε μια από αυτές τις επιθέσεις, στο 29' ο Κραψίτης έπιασε διαγώνιο σουτ με τον  Ανδριόλα να αποκρούει ασθενώς, για να έρθει με κοντινό πλασέ ο Κετσές και να ανοίξει το σκορ. Το ημίχρονο βγήκε χωρίς καμιά άλλη φάση.

Στην επανάληψη ο αγώνας συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Οι παίκτες του Γιώργου Αλεξόπουλου πίεζαν μη μπορώντας όμως να βρουν τους διαδρόμους και να έχουν καθαρή ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι βγαίνοντας αρκετές φορές στην κόντρα σημείωσαν ευκαιρίες όπως την φάση του 58' όπου δυνατό σουτ από τον Νταντί απέκρουσε θαυμάσια ο Ανδριόλας.

Στο 78' απευθείας χτύπημα φάουλ στο δοκάρι από σουτ του Κολοβού. Η ομάδα πλησίασε την ισοφάριση στο 87' όταν δυνατό σουτ του Βασιλείου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κωνσταντόπουλου.

Καλή η διαιτησία του Γουρέλη, Τσαγκάρη και Μπάγια

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΣ: Κωνσταντόπουλος, Φραγκής, Βουτηράς, Γκεμισης (51' Κολοβός), Κουλιμπά, Καλινικος, Κραψίτης (81' Ψαραδέλλης), Κατωπόδης, Νταντίς, Βιντζηλαιος (70' Πετρίτσης), Κετσές