Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2016

Νίκη μετά από 63 μέρες...

Χαμογέλασαν οι φίλοι της ομάδος με το 2-0 επί του Χαϊδαρίου (Video)

Επιτέλους νίκη, ύστερα από εξήντα τρεις ολόκληρες μέρες κόντρα στο φιλότιμο Χαϊδάρι με 2-0. Τελευταία εντός έδρας νίκη ήταν επί της Πεύκης με 1-0 στις 12 Δεκεμβρίου. Η νίκη αυτή ήρθε με πολύ κόπο και ιδρώτα απέναντι στους φιλοξενούμενους που εμφάνισαν σπουδαίο πρόσωπο στο β΄ ημίχρονο αν και έπαιζαν απο το 48' με δέκα παίκτες ένεκα της αποβολής για διαμαρτυρία του Αρβανίτη. Ωστόσο και η ομάδα έδειξε καλύτερα στοιχεία από τις προηγούμενες εμφανίσεις μιας και τώρα μαθαίνουν αυτά που ζητάει ο Γιώργος Αλεξόπουλος, να βγάλουν στον αγωνιστικό χώρο.
Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα πρέσαρε αρκετά, είχε την κατοχή αλλά όχι και τον απαιτούμενο γρήγορο ρυθμό. Οι φάσεις μπροστά στα καρέ και των δυο ομάδων στο α΄ημίχρονο ήταν λιγοστές ωστόσο σε μια στημένη φάση η ομάδα κατάφερε να σκοράρει. Ήταν το 30' όταν ο Παπαιωάννου εκτέλεσε το φάουλ, ο Μπούγιας άλλαξε γρήγορα με τον Βασιλείου και ο τελευταίος βρήκε τον Καλογερόπουλο σε θέση γκολ. Το 1-0 ήταν πια γεγονός με τα σχόλια να δίνουν και να παίρνουν για την άψογη κομπίνα. Καλή ευκαιρία είχε και ο Αθανασόπουλος στο 37' με τον τερματοφύλακα να προλαβαίνει την κεφαλιά του.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε και για τις δυο ομάδες. Στο 48' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα λόγω αποβολή του Αρβανίτη δίνοντας την εντύπωση οτι το παιχνίδι πια το ελέγχει η ομάδα. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν σε κανένα σημείο να φανεί η αριθμητική διαφορά και πίεσαν αρκετά, φέρνοντας το ματς στα καρέ της ομάδας.

Στο 55' οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν γκολ με τον Σαλαπάτα ύστερα από την ασθενή απόκρουση του Ανδριόλα σε σουτ του Καλαμπαλίκη. Ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 61' ο Αθανασόπουλος δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τα τέρματα καθώς το πλασέ του αποκρούστηκε με υπερένταση από τον Μίχο. Στο 74' η ομάδας έμεινε και αυτή με δέκα καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Κοντόσταυλος.

Στο 79' ο Σπυρόπουλος προσπάθησε να χορέψει την άμυνα του Χαιδαρίου και να γράψει το 2-0 αλλά το σουτ βρήκε τις πλάτες των αμυντικών. Ότι δεν έγινε στην φάση αυτή έγινε στο 90' από πάσα του Αθανασόπουλου, ο Σπυρόπουλος ξεπέρασε το εμπόδιο του Μίχου και έγραψε το τελικό 2-0 μέσα σε αποθέωση από τους φιλάθλους.

Φοβερή φάση και στο 93' σε σουτ του Καλογερόπουλου αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Χαιδαρίου.

Μετρια η διαιτησία του Περράκη και των Γούναρη, Δέτση

ΚΑΜΑΤΕΡΟ: Ανδριόλας, Τρακόσης, Παπαιωάννου, Μπούγιας, Τσιριγώτης, Καλογερόπουλος, Τσιργιώτης (46' Κοντόσταυλος), Μποζάς (46' Σπυρόπουλος), Αθανασόπουλος, Βασιλείου (82' Μανάρας), Λέκκας
ΧΑΙΔΑΡΙ: Μίχος, Πολίτης, Δημητρακόπουλος, Ζαγκλής, Αρβανίτης, Ροκάκης (62' Μουρεζίνης), Νούλας (46' Ρούσα), Κασάπης, Σαλαπάτας, Κατσολάκος, Καλαμπαλίκης (73' Νικολάου)