Τετάρτη 20 Ιανουαρίου 2016

Όνειρο ήταν και πάει...

Βαριά ήττα-αποκλεισμός απο το Χαλάνδρι με 0-4

Όνειρο ήταν και πάει η πρόκριση της ομάδας στο τελικό ύστερα από την βαριά ήττα που υπέστη με 0-4 από το ψυχωμένο Χαλάνδρι. Μια ήττα που ήρθε φυσιολογικά με βάση την εικόνα του ματς. Οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν σε καίρια σημεία του παιχνιδιού και έφεραν το ματς στα μέτρα τους ενώ κατάφεραν και πήραν πολλές προσωπικές μονομαχίες. Πηγαίναν πρώτοι πάνω στην μπάλα και κέρδισαν το χώρο της μεσαίας γραμμής. Η ήττα αυτή πίκρανε και στεναχώρησε τους 300 φιλάθλους της ομάδας που έδωσαν δυναμικό παρών στο γήπεδο.

Και ενώ ο κόσμος ήρθε στο γήπεδο με διάθεση πρόκρισης, οι παίκτες κατέβηκαν χωρίς ψυχολογία στο αγωνιστικό χώρο. Το γρήγορο γκολ του Χαλανδρίου μόλις στο 3΄ δημιούργησε εκνευρισμό στους παίκτες. Ο Σκούμας με ψηλοκρεμαστή πάσα τροφοδότησε τον Γούλα και με πλασέ αυτός άνοιξε το σκορ. Οι παίκτες της ομάδας αδυνατούσαν να βρουν διαδρόμους για να μπουν στην περιοχή του Χαλανδρίου καθώς οι αντίπαλοι φάνηκαν καλά διαβασμένοι και με την πάροδο του χρόνου κυριαρχούσαν στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Το άγχος βάρυνε τα πόδια των παικτών που δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κίνδυνο στους αντιπάλους.

Η αναμενόμενη αντίδραση στην επανάληψη δεν ήρθε ποτέ. Οι Χαλανδριώτες ξαναχτύπησαν στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου σκορπώντας τις όποιες οδηγίες δόθηκαν από το προπονητή στα αποδυτήρια. Ήταν το 46’ όταν ο Σκούμας έπιασε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνοντας την μπάλα πρώτα στο κάθετο δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Ανδριόλα.

Ο Ποζαπαλίδης προσπάθησε στο 54’ να ενισχύσει το κέντρο με τους Μπούγια και Καλογερόπουλο αλλά χωρίς επιτυχία. Οι φιλοξενούμενοι με ανεβασμένοι ψυχολογία κυριαρχούσαν σε όλους τους χώρους. Ενώ την μεγαλύτερη ζημιά την έκανε ο Σκούμας που είχε νέο σουτ στο 47’ αλλά αποκρούστηκε από τον Ανδριόλα. Στο 60’ η ομάδα έφθασε κοντά στο γκολ αλλά το σουτ του Βασιλείου αποκρούστηκε από τον Κατσιούλη.

Ο χρόνος περνούσε και οι αντίπαλοι έφθαναν με μεγαλύτερη ευκολία στην περιοχή της ομάδας. Μάταια προσπαθούσε ο Ποζαπαλίδης να ανακατέψει την τράπουλα με αλλαγή θέσεων στους παίκτες. Στο 79’ ο Σκούμας διεύρυνε το σκορ πετυχαίνοντας το 0-3 ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε χάτ τρικ στο 86΄με σουτ από το ύψος της περιοχής. Το όνειρο της συμμετοχής στο τελικό είχε πια τελειώσει.

Καλή η διαιτησία του Καλογερόπουλου και των Ακρίβου, Καρατζίκα.

ΚΑΜΑΤΕΡΟ: Ανδριόλας, Παπαιωάννου, Αναστασιάδης, Τσιργιώτης (46΄Σπυρόπουλος), Τσιριγώτης (54΄Μπούγιας), Τρακόσης, Αθανασόπουλος, Μανάρας, Κοντόσταυλος (54’ Καλογερόπουλος), Βασιλείου, Λέκκας

ΧΑΛΑΝΔΡΙ: Κατσιούλης Θ. Λειβαρτζίνος, Γιούνα, Θανόπουλος (82’ Καλογήρου), Καρακάσης, Τσίτσαρης, Λούκας (82’ Κατσιούλης Α.) Φελέκης, Γούλας Ι. (74’ Καγιώργης), Μπιζάς, Σκούμας