Σπουδαίες στιγμες

Κυριακή 26 Απριλίου 2015

Πολεμική μηχανή ο Μποζάς

Πέτυχε χατ τρίκ με τη Δάφνη (2-3) και χάρισε τη πρόκριση .

Ανεπανάληπτη νίκη πρόκριση πέτυχε η ομάδα νέων μέσα στο γήπεδο Παλαιού Φαλήρου επι της Δάφνης με 2-3 και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση των νοκ άουτ παιχνιδιών. Βασικός πρωταγωνιστής στο αγώνα θρίλερ ήταν ο 18χρονος Θόδωρος Μποζάς που σημείωσε και τα τρία γκολ της ομάδας. Απέναντι τους είχαν να αντιμετωπίσουν τα ψηλά κορμιά - όσο και γρήγορα - της Δάφνης Παλ. Φαλήρου.

Η ένταση του παιχνιδιού για όσους ακολούθησαν και είδαν το ματς ήταν απίστευτη. Οι μεν οπαδοί της Δάφνης αναθάρρησαν και πίεζαν με τις φωνές τους στα τελευταία λεπτά ενώ οι λίγοστοι φίλοι των νεαρών παιδιών δεν έβλεπαν την στιγμή που ο διαιτητής θα σφυρίξει την λήξη. Ωστόσο η διαχείριση των τελευταίων λεπτών απο τα νεαρά αστέρια ήταν, όπως μιας επαγγελματικής ομάδας, με μια λέξη, ανεπανάληπτη.

Το ματς είχε απίστευτο ρυθμό και ένταση απο το πρώτο κιόλας λεπτό. Η Δάφνη έδειξε οτι είναι ενα πολύ καλοδουλεμένο σύνολο. Η σωματοδομή τους ψηλή και γρήγορη. Η ανάπτυξη στη κόντρα ταχύτατη. Κι όμως το ταλέντο των παιδιών του Βελέντζα βγάζει μάτια. Κάνει το γκόλ να φαίνεται ως εύκολο να επιτευχθεί. Αρκούσε μια απλή πάσα απο τον Τσιργιώτη προς τον Μποζά, οταν το σκορ ήταν 1-2, που ο τελευταίος την περίμενε σαν μια απλή κίνηση που ήθελε να κάνει. Το γκολ ήταν σίγουρο. Αυτά τα απλά πράγματα δείχνουν σε όλους το ταλέντο των νεαρών παιδιών που ξεχειλίζει.

Το χρονικό του ματς έχει ως εξής: Στο 15' ο Μποζάς με σουτ που έπιασε απο το ύψος της μεγάλης περιοχής έγραψε το 0-1. Οι γηπεδούχοι αιφνιδιάστηκαν από το γρήγορο αυτό γκολ. Ήθελαν να βρούν τους χώρους για να αναπτυχθούν αλλά οι νεαροί κρατούσαν καλά το χώρο του κέντρου. Και εκει που δεν το περίμεναν ήρθε και πάλι ο Μποζάς με διπλή προσπάθεια και σουτ να πετύχει στο 26' το 0-2.

Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν από το σημείο αυτό και μετά να μεταφέρουν το ματς προς τα καρέ του Πλατανιά. Υπήρξε μια νευρικότητα από την αμυντική διάταξη διότι οι αποκρούσεις αλλά και η απομάκρυνση της μπάλας δεν ήταν σωστές. Το ματς είχε πια ισορροπήσει. Στο 36' ο Κοτοφώλος έπιασε σουτ που έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Πλατανιά.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πίεσαν τους παίκτες του Λευτέρη Βελέντζα. Στο 49' ο Πλατανιάς απογειώθηκε και είπε όχι σε τρομερή κεφαλιά του Αννιτσανάκη. Το γκολ όμως ήρθε ενα λεπτό αργότερα στο 50' σε κεφαλιά του Τερζή ύστερα απο κόρνερ του Κατσικαντάμη. Και εκεί που η Δάφνη πίεζε, ήρθε η πάσα του Τσιργιώτη στον Μποζά στο 52' να αλλάξει ξανά τα δεδομένα. Ο νεαρός άσσος επιχείρησε μπάσιμο και ανατράπηκε απο το τερματοφύλακα Κολιάδη. Το πέναλτι εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα γράφοντας το 1-3. Στο 54' σουτ του Κατσικαντάμη έξυσε το δοκάρι του Πλατανιά.

Το 2-3 ήρθε για τους γηπεδούχους στο 65', ο Κοτοφώλος σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έκανε το 2-3 ύστερα από σέντρα του Αννιτσανάκη. Μοναδική ευκαιρία έχασε ο Lame, που σημειωτέον αγωνίστηκε τραυματίας, στο 69' καθώς ο Κολιάδης είπε όχι στη κεφαλιά του νεαρού άσσου. Με κύριο μοχλό το καλύτερο τους παίκτη, τον Κοτοφώλο, πίεσαν την ομάδα στα τελευταία λεπτά.

Η λήξη του ματς βρήκε όλους να αγκαλιάζονται από την σπουδαία αυτή πρόκριση. Και οι φίλοι των γηπεδούχων να συγχαίρουν τα δικά τους παιδιά, που είχαν πέσει στο χορτάρι του γηπέδου, μη μπορώντας να πιστέψουν πως χάσανε. "Μας πέθανε το τρίτο γκολ" λέγανε οι μεγαλύτεροι σε ηλικία φίλοι των γηπεδούχων, καθώς φεύγανε από το γήπεδο.

Άριστη η διαιτησία του Περράκη και των Τζαννή, Κούλη.

ΔΑΦΝΗ ΠΑΛ. ΦΑΛΗΡΟΥ: Κολιάδης, Xhelkas, Ξενόπουλος (73' Στόλης), Στόφας, Πιπερίδης (54' Γκότσης), Κατσικαντάμης, Αννιτσανάκης, Τερζής, Τσουκαλάς (63' Μανιατάκος), Κοτόφωλος, Βλαχάκης
ΚΑΜΑΤΕΡΟ: Πλατανιάς, Κουτσάι, Διγώνης, Μπελάλης (53' Lame), Ραζάτος (73' Δημητρόπουλος), Κανακάρης, Θεοδωρόπουλος, Τσουλάκος, Ιωάννου (49' Κυρατζής, 90' Μανωλόπουλος), Μποζάς, Τσιργιώτης