Τρίτη 17 Μαρτίου 2015

Αγκάθι οι σοβαροί τραυματισμοί φέτος στην ομάδα

Δύσκολη χρονιά για τους παίκτες.

Ανησυχητικό πρόβλημα στη πορεία της ομάδας έχουν αποτελέσει οι φετινοί τραυματισμοί. Ίσως είναι από τις λίγες φορές που τα χτυπήματα αυτά είναι τόσο σοβαρά τόσο σε δυσκολία αποκατάστασης όσο και σε αριθμητικό σύνολο. Ήδη δύο από τους Αθανασόπουλο, Βασιλείου φέτος υποβλήθηκαν σε επέμβαση στο γόνατο, ο δε τρίτος, Τρακόσης το απέφυγε τελευταία στιγμή με απουσία 45 ημερών απο τους αγωνιστικούς χώρους ενώ ο τέταρτος της παρέας, Παππάς, αποχώρησε με πρησμένο γόνατο στο ματς με τα Σούρμενα και περιμένει τα αποτελέσματα της μαγνητικής.

Ο πρώτος σοβαρός τραυματισμός

Αφορά τον Αλέξη Βασιλείου και συνέβη στον αγώνα κυπέλλου με τον Παπάγο στις 15 Οκτωβρίου  όπου η ομάδα έχασε και την πρόκριση με 2-1. Ο έμπειρος επιθετικός έγινε αλλαγή στο ημίχρονο. Ωστόσο καθώς δεν είχε εκτιμηθεί καλά ο τραυματισμός του αγωνίστηκε και στις 19 Οκτωβρίου στον Υμηττό με τον Θρίαμβο όπου έγινε αλλαγή στο 79'. Η διάγνωση που ακολούθησε, έδειξε ρήξη μηνίσκου. Ο παίκτης υποβλήθηκε σε επέμβαση και επέστρεψε σε δράση στις 21 Δεκεμβρίου, στο εκτός έδρας αγώνα με το Χαλάνδρι.  Έλειψε για 64 ημέρες.

Με φορείο ο Δημήτρης Αθανασόπουλος

Ήταν το 28' λεπτό της συνάντησης με τον Ολυμπιακό Λιοσίων, όταν ο νεαρός Αθανασόπουλος τραυματίζετε σε μια προσπάθεια κατοχής μπάλας. Ο ταλαντούχος ποδοσφαιριστής κάνει μια προσπάθεια να επανέλθει στο ματς, μάταια όμως καθώς δυο λεπτά αργότερα σωριάζεται και πάλι στον αγωνιστικό χώρο. Αυτή τη φορά βγήκε με τη βοήθεια του φορείου. Το ματς έλαβε χώρα στις 2 Νοεμβρίου.

Κατόπιν χειρουργήθηκε από τον Μήτσου στο Ιατρικό Κέντρο για ρήξη χιαστών και θα επιστρέψει στην αγωνιστική δράση τη νέα σεζόν.

Η ψυχή στην Κούλουρη...

Στα χέρια των συμπαικτών του αποχώρησε στο ματς με την Ηλιούπολη, ο νεαρός μεσοεπιθετικός Φώτης Τρακόσης. Μεγάλη ανησυχία έπιασε το κόσμο της ομάδας, τεχνική ηγεσία και διοίκηση καθώς οι πρώτες ενδείξεις έδειχναν κάτι σοβαρό. Ο αγώνας διεξήχθη στις 28 Φεβρουαρίου και η ιατρική διάγνωση έδειξε μερική ρήξη και ένα μικρό πρόβλημα στον χόνδρο το οποίο και θα τον αφήσει εκτός αγωνιστικής δράσης για ενάμιση μήνα περίπου.

Αγωνία για Παππά...

Η αγωνία τώρα όλων έχει μεταφερθεί στο Γιώργο Παππά που αντικαταστάθηκε στο 60' στον αγώνα με τα Σούρμενα.  Ο 23χρονος μέσος  αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το ματς καθώς τραυματίστηκε ύστερα σε μια εναέρια μονομαχία και πτώση στο αγωνιστικό χώρο. Το γόνατο του πρήστηκε και η τεχνική ηγεσία περιμένει τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Ο έμπειρος ποδοσφαιριστής είχε συμπληρώσει 1913 λεπτά συμμετοχής έως τώρα.